Lisää leveyttä Louhoksen markkinointitiimiin
Louhoksen syksyn siirtoikkunassa kävi kuhina. Markkinointijengiin kaivattiin lisää leveyttä – hakusessa oli kovia mainontaukkoja, kirjoittavaa mainosmiestä ja ennen kaikkea lisää osaamista porukkaan.
Sopivia vahvistuksia lähdettiin etsimään tositarkoituksella, ja lopputulos oli enemmän kuin kelpo: haku tuotti tulosta – vieläpä kahdesti. Sopimukset on sorvattu ja nimet papereissa, joten nyt voidaan ylpeänä julistaa: Erkka Tammi ja Tuomas Lieskivi liittyvät Louhoksen vahvuuteen.
"Kyllä meillä oli aika selkeä ajatus siitä, mitä rosteriin tarvitaan: kokemusta, nälkää ja kovaa Google-osaamista. Kummatkin hankinnat täyttävät kriteerit hyvin ekojen päivien perusteella. Taitotasoa riittää, asenne kohdillaan ja halu tehdä tiimin eteen töitä. Tulevat varmasti hoitamaan oman tonttinsa ja tekevät kuukaudesta toiseen tulosta." – Aleksi Kanerva, markkinointitiimin vetäjä
Sen verran voidaan paljastaa, että työstä näillekin ukoille maksetaan. Siirtosummat jääkööt osapuolten väliseksi asiaksi.
Eikä siinä vielä kaikki – näistä ukoista on moneksi
Erkan ja Tuomaksen mukana Louhoksen markkinointitiimiin tulee lisää osaamista niin maksetun mainonnan, analytiikan ja mittaamisen kuin sisältöjen, konseptien ja kampanjoidenkin puolelle.
Kaksi uutta tekijää tuo mukanaan myös uusia ajatuksia ja tapoja tehdä. Ja juuri niitä on hyvä saada porukkaan lisää.
Sen suurempia urotekoja ei kuitenkaan vielä julisteta. Ukot ovat vasta ehtineet taloon, joten annetaan heidän ensin tutustua porukkaan, päästä hommiin ja näyttää, mitä kaikkea osaamisesta saadaan yhdessä irti.
Annetaan ukoille ansaittua näkyvyyttä
Me voisimme tietysti ottaa värikynän käteen ja kirjoittaa tähän pitkän listan siitä, mitä kaikkea Erkka ja Tuomas osaavat. Mutta koska kyse on heistä, annetaan heidän kertoa vähän itsekin.
Yhdentoista vuoden kesätyörupeaman jälkeen logistiikan parissa siirryin enemmän koulutustani vastaaviin hommiin digimarkkinoinnin maailmaan. Sillä tiellä olen nyt viihtynyt useamman vuoden niin myynnin kuin käytännön tekemisen parissa.
Louhoksen arvot – näkemyksellisyys, yhteisöllisyys ja tuloksellisuus – tekivät minuun sellaisen vaikutuksen, että alkoi tehdä mieli saada hakku käteen. Ensivaikutelman perusteella Louhos vaikuttaa paikalta, jossa etsitään jatkuvasti tapoja olla huomenna parempia kuin tänään.
Parhaita työtehtäviä ovat mielestäni ne, joissa pääsen oppimaan uutta paitsi omasta alastani myös asiakkaan toimialasta. Kehnojen iskävitsien lisäksi tuon tarvittaessa mukanani myös vaimoni osaamisen – hän nimittäin leipoo aivan järjettömän hyvää pullaa.
Tulen Turusta, mutta viimeiset kuusi vuotta olen pendelöinyt Saloon markkinoinnin ja viestinnän tehtävien pariin. Siksi työpiste kotikaupungista ja vieläpä Louhoksen konttorilta oli mitä tervetullein muutos.
Louhoksen näkemyksellinen ote markkinointiin ja tuottavuuden vaaliminen ovat puhutelleet jo pitkään. Täällä merkityksiä kaivetaan selvästi syvemmältä, ja uskon, että analyysi- ja tulkintakyvyilleni on käyttöä.
Juuri nyt alalla kiinnostaa se, miten tekoälypalvelut muuttavat hakukäyttäytymistä. Laadukkaita sisältöjä ja vahvoja brändejä tarvitaan, ja siinä huolitellut sisältöstrategiat korostuvat.
Vapaa-ajalla juoksen ja soitan bassoa. Tukevaa tahtia on siis luvassa asiakastöihinkin.
Rummutus sikseen. Sitten töihin.
Siirrot on julkistettu, ukot löytäneet toimistolle ja kahvikoneella on kätelty kaikki asianosaiset. Se siitä virallishenkisestä uutisosuudesta.
Nyt alkaa se kiinnostavampi vaihe: Erkka ja Tuomas pääsevät kiinni asiakkaiden hommiin, ja me pääsemme näkemään, mitä tapahtuu, kun kaksikon ajatukset ja tavat tehdä lyödään yhteen Louhoksen porukan kanssa.
Jossain siinä välissä syntyy varmasti jotain, mitä kukaan ei osannut tähän tiedotteeseen vielä kirjoittaa. Hyvä niin. Jos kaikki olisi jo selvää, mihin tässä uusia tyyppejä tarvittaisiin?
Tervetuloa louhimaan, Erkka ja Tuomas.