Louhos 10 vuotta!

Iiro Junnila

Louhos 10 vuotta!

Tasan 10 vuotta yrittäjyyttä täynnä ja kiima sen kuin kasvaa. Tässä artikkelissa Louhoksen yrittäjä Iiro Junnila pikakävelee läpi yrityksen 10-vuotisen nostalgiamatkan, perkaa ennätysvuoden 2025 isot linjat sekä avaa savuverhoa tämän 10v-juhlavuoden 2026 päräyttävistä suunnitelmista.

Tälle juhlavuodelle 2026 on luvassa paljon kaikenlaista herkkua. Keskeisinä nostoina:

  • Syksylle valmistelussa olevat asiakas- ja sidosryhmäjuhlat
    • Työnimi "Louhos 10v -bisnesbakkanaalit" - pysy kuulolla!
  • Louhos 10v Charity Golf Tour -hyväntekeväisyysgolfkilpailut
    • Rauma, Masku, Uusikaupunki, Pori = 4 kisaa!
  • Erilaisia 10-teemaisia sisältöjä ja tempauksia pitkin vuotta
  • Kyllä, myös liiketoimintakaupoilla on tavoite jatkaa kasvua

Ja totta kai tälle juhlavuodelle piti ottaa käyttöön oma juhlalogokin:

Louhos 10 vuotta! Louhos 10 vuotta -juhlalogo

Mistä lähdettiin liikkeelle?

Helmikuun 5. päivä vuonna 2016 laitettiin YTJ:lle paperit yrityksen perustamisesta.

Liikeideaa oli siinä osakaskollegoiden Juhani Koskisen, Osku Valtosen, Petteri Poukan ja Tuomas Haanpään kanssa pyöritelty jo parisen kuukautta ja homma alkoi olla kohtuullisen kirkas. Keskeisin dilemma vielä tuohon päivään asti oli yrityksen nimen päättäminen.

Tätä ei olekaan koskaan kerrottu julkisesti: sovittiin, että "Nyt se firman nimi jumalauta päätetään, eikä kukaan poistu huoneesta ennen sitä. Jos klo 16 ei ole yksimielisyyttä nimestä, niin laitetaan YTJ-hakemus nimellä Digivagina Oy."

Onneksi saavutimme tällä takakarvauksella yksimielisyyden ja hakemus päädyttiin panemaan sisään nimellä Viestintäliiga Oy. Pari kuukautta sen jälkeen ahkeroitiin tuotteistusta ja verkkosivuja, tehtiin jo myyntiä taustalla täyttä häkää.

Kunnes sitten huhtikuussa 2016 tempaistiin kaapin ovi rytinällä auki. Pidettiin lanseeraustilaisuus Maunossa, oli kansanedustajia ja muita eturivin vaikuttajia. Ja rummutettiin somessa niin pirusti, muun muassa tällä videolla.

Turun Sanomat teki meikäläisestä jutun Viikon Henkilönä, ja paaluttelin siinä kattoon viritetyn ambitiotasoni kanssa seuraavia askelmerkkejä:

Louhos 10 vuotta! Junnila paukuttamassa henkseleitä Turkkarissa alkuvuodesta 2016. Peräpeiliin katselmoiden voidaan kuitenkin todeta, että ei nuo paalutukset ihan täyttä paskaakaan olleet, vaikka ihan noin isoihin lukuihin ei vielä päästykään.

"Kolmen vuoden kuluttua olemme tunnettu organisaatio koko Suomessa. Kymmenen vuoden kuluttua meitä on jo 50 ihmistä ja liikevaihto menee yli 10 miljoonan."

Joo. Aika hyvin meidät varmaan alalla tunnettiin jo oikeasti kolmessa vuodessa.

Liikevaihtokin on kasvanut joka vuosi nyt 10 vuotta putkeen, mutta vaikka ollaankin nyt viimeiset pari vuotta tehty kaksi liiketoimintaostoa per vuosi, niin tuskin me tänä vuonna (vielä) tuota 10 miljoonan ja 50 työntekijän rajaa rikotaan. (viime vuonna liikevaihto 2,5meur ja henkilöstöä 25 hlö)

Palataan hetken päästä tämän juhlavuoden 2026 paalutuksiin, mutta niputetaan ensin vielä tämän kymmenen vuoden taivalta.

2016-2019 tehtiin tasaista kasvua hyvällä pöhinällä. Tuli uutta innokasta väkeä hommiin, joista moni on edelleen meidän luottopelureita! Nuoruuden into höystynyt vaan kokemuksen tuomalla näkemyksellä.

Olihan nämä meidän ekat vuodet prosentuaalisesti aika kovaa kasvua:
- 2016: 176k €
- 2017: 370k €
- 2018: 603k €
- 2019: 771k €
- 2020: boom 1,7meur, kun tehtiin isompi peliliike

Isoimmat muutokset 2020-2024:
- Viestintäliiga osti Whitestone Oy:n liiketoiminnan tammikuussa 2020 (uutinen) ja COVID heti niskaan
- perustajaosakas Osku Valtonen jäi sivuun firmasta tässä yhteydessä
- em. vanhojen toiminimien asettaminen pöytälaatikkoon ja Louhos Digital -brändin lanseeraus marraskuussa 2020 (artikkeli)
- tytäryhtiö Selko Digitalin perustaminen vuonna 2021 (tutustu saavutettavuusbändiin)
- perustajaosakas Whitestonen osakkeiden ja lainojen lunastus vuonna 2023
- Framill Oy:n liiketoiminnan ostaminen ja laajennus Poriin 2024 (uutinen)
- toimiston avaaminen ja pari myynnin avainrekryä Tampereelle 2024 (uutinen)

Onko nämä kaikki toimenpiteet olleet kannattavia ja onnistuneita? Sitä on vaikea jossitella, mutta joo, loppupeleissä kyllä. Koska tämä matka on kokonaisuus ja tuolla välissä on tullut haukattua toki paskaakin, mutta ei ole tapana jättää niitä päähän tai blogeihin märehtimään. Kirjoitan muistelmakirjan sit joskus erikseen ja vuodatan nekin, jos joskus vanhempana käyränä intoutuisin oikein julkisesti märehtimään. Toivon, että tulee kuitenkin innostavampi elämäkerta joskus.

Viime vuonna 2025 sitten sattui ja tapahtuikin taas sen verran, että avaan nämä käänteet erikseen seuraavassa kappaleessa.

Louhos 10 vuotta! Viidestä perustajaosakkaasta jäljellä enää kaksi intohimoisinta hakunheiluttajaa: Petteri Poukka (vas.) ja Iiro Junnila

Ennätysvuosi 2025 piti sisällään voittoja ja tuskaa

Viime vuoteen 2025 lähdettiin tässä markkinassa kovahkolla 15 % kasvutavoitteella, joka tarkoitti euroissa 2,5 miljoonan euron liikevaihdon puhkomista.

You know, vuosi -25 ja 2,5 miltsiä...joo, oli pakko laittaa asianmukainen tavoite tiskiin - ja siihen lopulta päästiinkin!

Tilinpäätöspoiminnat 2025:

  • Liikevaihto 2.506.000 € (+15,9 %)
  • Käyttökate 331.000 € (+70,6 %)
  • Liikevoitto 203.000 € (+116,3 %)
  • Tulos verojen jälkeen 156.000 € (+127,6 %)

Päästiin kuittaamaan vuoden 2021 isompi tappio vihdoin kokonaan ja maksamaan ah-niin-ihanaa yhteisöveroakin taas pitkästä aikaa. Velkaa ja poistoja on myös kertynyt liiketoimintaostoista, siksi ero keskeisen operatiivisen liiketoiminnan mittarin EBITDAn (käyttökate) ja viimeisen alarivin tuloksen välillä on melko suuri. Tietäjät tietää.

Strategisena tavoitteenamme on ollut kasvattaa jatkuvien kuukausilaskutteisten asiakkaiden määrää. Siinä on onnistuttukin numeraalisesti varsin hyvin, koska meidän ARR (Annual Recurring Revenue) oli vuosi sitten noin miljoona euroa ja tälle vuodelle tultaessa se oli jo n. 1,5 miljoona euroa (työt liki 1meur + ylläpidot 0,5meur).

Tämä antaa hyvän selkänojan jatkaa kasvua tänäkin vuonna. Mutta samalla tämä kasvu vaatii myös jatkuvasti enemmän organisaatiolta ja ihmisiltä, että asiakkaat ja henkilöstö pysyy tyytyväisenä ja pystymme tuottamaan oikeasti tuloksia asiakkaille.

Mitä muuta jäi viime vuodesta käteen kuin numeroita?

Tilinpäätösnumeroiden taakse mahtuu monenlaisia liikkeitä, joista voisin nostaa esiin muutaman. Ehkä näistä luvuista juontuen pakko todeta alkuun, että oli meillä kulissien puolella aika paljon kasvuhaasteita ja -kipuja, vaikka tuloksellisesti hyvin se vuosi menikin. "Jos tää ois helppoo, ni kaikkihan tätä tekis."

Vuoteen mahtui paljon muutoksia ja henkilöstö on joutunut kyllä venymään - samoin välillä asiakkaatkin. Tiedän tällaisen venymisen ja keskinkertaisen palvelun olevan monessa meidän alan yrityksessä ihan arkipäivää, mutta meillä yritetään ihan aidosti joka päivä kehittää tekemistä win-win-win-mentaliteetilla: a. Asiakkaan ja b. Henkilöstön ja c: Yrityksen yhteiseksi eduksi.

Siksi kasvukipuja pitää samaan aikaan sietää, ja samaan aikaan olla sietämättä ja laittaa kuntoon. Kulttuuri meillä mielestäni tukee kyllä tätä ratkaisukeskeisyyttä, onneksi.

Plussia ja miinuksia 2025

+ Ostettiin jyväskyläläisen Flumenia Oy:n liiketoiminta (uutinen)
+ Ostettiin uusikaupunkilainen Mainostoimisto Ilmiö (uutinen)
+ Perustajaosakas Juhani Koskinen "jätti työelämän" viime keväänä (seiska / uutinen) ja olemme äskettäin päässeet myös sopimukseen Juhanin osakkeiden lunastamisesta

- Rakastettu työystävämme Christian Vaarapuro menehtyi äkillisesti (uutinen)
- Rakastettu Senior Community Cheese Managerimme, 15-vuotias Seppo-koira, lähti koirien taivaaseen.

Juhani jätti Louhoksen, nyt myös osakkuuden osalta

Juhanin kanssa oli jo pitkään haettu sitä roolia ja vastuualuetta, mikä olisi firman ja hänen itsensä kannalta toimiva. Sitä ei oikein tahtonut kuitenkaan löytyä ja pidempään jatkuneen kääntelyn jälkeen viime keväänä tapahtunut kädenpuristus eri teille lähtemisestä oli varmasti molemmille osapuolille helpotus.

Näinä päivinä klousataan vielä viimeiset paperit ja lunastamme Juhanin 20 % omistuksen yhtiölle. Tämä tarkoittaa sitä (taustayhtiömutkat suoraksi), että Louhoksen pääomistajana meikäläinen eli Iiro Junnila omistaa n. 75 % firmasta ja toinen perustajaosakas Petteri Poukka n. 25 %.

Yhteensä 100 % sydän ja perseet pelissä.

Louhos 10 vuotta! Juhani Koskinen laittoi hyvillä mielin nimen paperiin ja poistui takavasemmalle. Iso kiitos panoksesta! <3

Juhlavuosi 2026 - kaikkien aikojen vuosi!

Tälle 10v-juhlavuodelle on tosiaan luvassa paljon kaikenlaista herkkua, kuten tämän artikkelin alussa jo tiisailin.

Liiketoiminnan näkökulmasta yritetään Kaizen-periaatteella jatkuvasti kehittää ja parantaa perustekemistä win-win-win-hengessä. Vuoden kaksi sisäistä kehitysteemaamme ovat tehokkuus (AI + prosessien yhdenmukaistaminen) sekä yksilöiden kehittyminen.

Olemmekin koko firmana parhaillaan mukana tekoälyn tehokkaaseen ja systemaattiseen hyödyntämiseen ohjaavassa EU-rahoitteisessa koulutusohjelmassa, josta jokaisen työntekijämme on määrä saada suoritettua AI-Sertifikaatti.

Muuta juhlavuoden sisältöä ja kymppiteemaista kampanjointia on ehkä tässä turha availla, mutta nämä 3 haluan nostaa esiin:

  1. Louhos 10v -bisnesbakkanaalit
    - alustavasti loppukesä/alkusyksy
    - 20 % pisnestä ja 80 % viihtymistä
    - Teema: Steriili tussuttelu ei kiinnosta ketään
    - Kaikki asiakkaat, kumppanit ja sidosryhmät kutsutaan
    - Tilaa uutiskirje tai Pyydä tarjous, niin olet ainakin kutsulistalla!
  2. Louhos 10v Charity Golf Tour -hyväntekeväisyysgolfkilpailut
    - Rauma pe 24.7. (legendaarinen Gottippäi-golf)
    - Masku pe 14.8. (alkuperäinen Louhos Charity Golf)
    - Uusikaupunki pe 28.8. (uusi charity-tulokas!)
    - Pori Kalafornia pe 11.9. (koeponnistettiin viime vuonna, yhteistyössä Leo-Pekka Tähden tukirahaston kanssa)
    = 4 perjantaita, 4 kisaa lasten ja nuorten hyväksi rahaa eri kohteille keräten - laitahan kalenteriin näitä!
  3. Haluan ostaa edelleen yrityksiä/liiketoimintoja
    - kiinnostaa erityisesti verkkosivustojen ylläpitoasiakkuudet, joille voimme tarjota markkinointipuolta uutena osaamisena
    - myös modernin digimarkkinoinnin osaaminen ja jatkuvat asiakkuudet kiinnostaa

Olkaa rohkeasti ja kynnyksettömästi yhteydessä, jos herää ajatuksia ja ideoita ja kysymyksiä mistä tahansa kohdasta 1-3!

Louhos 10 vuotta!
Klisee mutta totta: Henkilöstö on Louhoksellakin suurin vahvuus.

Kiinnostuitko?